Masterclasses 2024 Košice

Europe/Bratislava

20th International Masterclasses 2024

Objavujte svet kvarkov a leptónov prostredníctvom analýzy reálnych dát

Prednášky vedeckých pracovníkov umožnia študentom nahliadnuť do metód základného výskumu, ktoré prinášajú fundamentálne poznatky o základnej štruktúre hmoty a jej interakciách, skúmajúcich štruktúru hmoty pri vzdialenostiach menších ako sú rozmery atómových jadier.

V termíne 15. februára - 27. marca 2024 sa uskutoční 20. ročník projektu „Hands on Particle Physics – European Masterclasses for High School Students”, ktorého sa zúčastní takmer 225 univerzít a výskumných centier z 60 štátov z celého sveta. Členovia organizačného tímu z Prírodovedeckej fakulty P. J. Šafárika v Košiciach boli pri najdôležitejších momentoch tejto medzinárodnej spolupráce od prvého ročníka v roku 2005.

Dňa 20. marca 2024 sa podujatie uskutoční na Katedre jadrovej a subjadrovej fyziky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach.

Študenti stredných škôl budú mať možnosť zažiť aktívne jeden výskumný deň.

Pod odborným vedením fyzikov budú môcť analyzovať reálne dáta z CERN-ských experimentov a takto môžu poodhaliť podstatu a vlastnosti štruktúry hmoty.

Podujatie pozostáva zo 4 častí:

0. V rámci domácej prípravy na podujatie je dôležité aby ste si prečítali komiks Svet častíc. Týždeň pred podujatím vám bude zaslaný krátky formulár, aby ste si overili ako ste porozumeli zaslanému materiálu.

Prosíme o   vyplnenie krátkej spätnej väzby po prečítaní tohto materiálu na odkaze  https://forms.gle/KhC7y975fcx9jCCeA,  alebo prostredníctvom QR kódu:

1. Úvodné prednášky lektorov pripravia účastníkov podujatia na praktickú časť podujatia - analýzu záznamov z detektorov elementárnych častíc s použitím špeciálneho softvéru.

2. Praktická časť bude prebiehať tak, aby na základe reálnych dát z medzinárodného centra európskeho jadrového výskumu CERN v Ženeve mohli študenti identifikovať častice, ktoré vznikli v procesoch zrážok urýchlených častíc.

3. Vo videokonferenčnej časti podujatia sa študenti dozvedia, akými spôsobmi prebieha medzi výskumníkmi komunikácia a spolupráca. Budú diskutovať o výsledkoch získaných v praktickej časti akcie. Diskusie s účastníkmi z iných krajín prostredníctvom videokonferencie budú prebiehať v anglickom jazyku a budú moderované výskumníkmi z medzinárodného centra CERN.

Účastníci podujatia získajú certifikát o účasti na podujatí.

Program podujatia si nevyžaduje žiadne špeciálne znalosti z časticovej a jadrovej fyziky (okrem odporúčanej domácej prípravy - bod 0.). Videokonferenčná časť podujatia sa koná v anglickom jazyku.

Projekt organizuje Technická Univerzita v Drážďanoch v spolupráci s medzinárodnou skupinou pre popularizáciu časticovej fyziky IPPOG. Video prepojenie medzi inštitúciami sa realizuje s technickou podporou  CERN IT a Fermilab IT.

Bližšie informácie nájdete na stránke: http://www.physicsmasterclasses.org.

Registrácia na podujatie

Keďže podujatia sa môže zúčastniť len obmedzený počet účastníkov, nie je možné prihlasovať sa hromadne. Predbežnú registráciu študentov môže zabezpečiť škola zaslaním vyplneného registračného formulára. Maximálny počet z jednej strednej školy je šesť študentov.

Prihlášku so zoznamom študentov je možné podať prostredníctvom učiteľov danej školy. Pre prihlásenie by mal byť použitý formulár priložený na tejto stránke.

Prihlášky sa môžu podávať do 8. marca 2024 e-mailom na: pf-ufv-dod@upjs.sk

Študenti musia byť z vyučovania ospravedlnení minimálne deň pred akciou. Potvrdenie o účasti a bližšie informácie zašleme učiteľom a študentom pred uskutočnením podujatia. Stravu a občerstvenie pre študentov zabezpečia organizátori.

Platné pokyny a zásady bezpečnosti a ochrany zdravia pri práci pre potreby organizovania podujatí na pracoviskách a v priestoroch Prírodovedeckej fakulty UPJŠ sú v priloženom súbore PF_PokynyBOZP_MC2024.pdf.

Bližšie informácie na: pf-ufv-dod@upjs.sk.

Odborný garant podujatia: doc. RNDr. J. Vrláková, PhD.

Tešíme sa na stretnutie so záujemcami o netradičné podujatie.

Projekt je financovaný s podporou grantovej agentúry KEGA, projekt č. 015UPJŠ-4/2021.

Participants
  • Štefan Hudačko
  • Štefan Proň
  • +1
    • Príchod a registrácia študentov Aula prof. J. Daniel Szabóa (Park Angelinum 9, SA1A1/P1)

• 1
      Otvorenie
      Speakers: doc. RNDr. Adela Kravčáková, PhD., prof. RNDr. Peter Kollár, DrSc., doc. RNDr. Marián Kireš, PhD.
    • 2
      Štandardný model elementárnych častíc Aula prof. J. Daniel Szabóa (Park Angelinum 9, SA1A1/P1)

Aula prof. J. Daniel Szabóa (Park Angelinum 9, SA1A1/P1)

Speaker: doc. RNDr. Marek Bombara, PhD.
      Prestávka, občerstvenie
    • 3
      70 rokov CERN: Prečo je (stále) dôležitý Aula prof. J. Daniel Szabóa (Park Angelinum 9, SA1A1/P1)

Aula prof. J. Daniel Szabóa (Park Angelinum 9, SA1A1/P1)

Speaker: Mgr. Lucia Anna Tarasovičová, Dr. rer. nat.
      Obed
    • 4
      Metodická príprava a analýza reálnych dát z experimentu ATLAS/CERN, Z - cvičenie PC učebňa PF UPJŠ (Park Angelinum 9)

PC učebňa PF UPJŠ (Park Angelinum 9)

Speaker: RNDr. Zuzana Paulínyová, PhD., Mgr. Lucia Anna Tarasovičová, Dr. rer. nat.
      Prestávka, občerstvenie
    • Diskusia s mladými fyzikmi Aula prof. J. Daniel Szabóa (Park Angelinum 9, SA1A1/P1)

Aula prof. J. Daniel Szabóa (Park Angelinum 9, SA1A1/P1)

Moderuje doc. RNDr. M. Bombara, PhD.

• 5
      Zhrnutie a interpretácia výsledkov, diskusia. Aula prof. J. Daniel Szabóa (Park Angelinum 9, SA1A1/P1)

Aula prof. J. Daniel Szabóa (Park Angelinum 9, SA1A1/P1)

• Videokonferecia s partnerskými univerzitami a fyzikmi v CERN: Porovnanie získaných výsledkov, diskusia, kvíz. Aula prof. J. Daniel Szabóa (Park Angelinum 9, SA1A1/P1)