30 March 2022 to 1 April 2022
Europe/Bratislava timezone

18th International Masterclasses 2022

Odhalenie sveta kvarkov a leptónov prostredníctvom analýzy reálnych dát

Prednášky vedeckých pracovníkov umožnia študentom nahliadnuť do metód základného výskumu, ktoré prinášajú fundamentálne poznatky o základnej štruktúre hmoty a jej interakciách, skúmajúcich štruktúru hmoty pri vzdialenostiach menších ako sú rozmery atómových jadier.

V termíne 24. februára - 9. apríla 2022 sa uskutoční 18. ročník projektu „Hands on Particle Physics – European Masterclasses for High School Students”, ktorého sa zúčastní takmer 225 univerzít a výskumných centier z 60 štátov z celého sveta. Členovia organizačného tímu z Prírodovedeckej fakulty P. J. Šafárika v Košiciach boli pri najdôležitejších momentoch tejto medzinárodnej spolupráce od prvého ročníka v roku 2005.

V dňoch 30. marca 2022 a 1. apríla 2022 sa podujatie uskutoční na Katedre jadrovej a subjadrovej fyziky Prírodovedeckej fakulty UPJŠ v Košiciach.

• Študenti stredných škôl budú mať možnosť zažiť aktívne jeden výskumný deň.

• Pod odborným vedením fyzikov budú môcť analyzovať reálne dáta z CERN-ských experimentov a takto môžu poodhaliť podstatu a vlastnosti štruktúry hmoty.

• Úvodné prednášky lektorov pripravia účastníkov podujatia na praktickú časť podujatia - analýzu záznamov z detektorov elementárnych častíc s použitím špeciálneho softvéru.

• Praktická časť bude prebiehať tak, aby na základe reálnych dát z medzinárodného centra európskeho jadrového výskumu CERN v Ženeve mohli študenti identifikovať častice, ktoré vznikli v procesoch zrážok urýchlených častíc.

• V tretej - videokonferenčnej časti podujatia sa študenti dozvedia, akými spôsobmi prebieha medzi výskumníkmi komunikácia a spolupráca. Budú diskutovať o výsledkoch získaných v praktickej časti akcie. Diskusie s účastníkmi z iných krajín prostredníctvom videokonferencie budú prebiehať v anglickom jazyku a budú moderované výskumníkmi z medzinárodného centra CERN.

• Účastníci podujatia získajú certifikát o účasti na podujatí.

Program podujatia si nevyžaduje žiadne predbežné špeciálne znalosti z časticovej a jadrovej fyziky a okrem videokonferenčnej časti sa koná v slovenskom jazyku.

Projekt organizuje Technická Univerzita v Drážďanoch v spolupráci s medzinárodnou skupinou pre popularizáciu časticovej fyziky IPPOG. Video prepojenie medzi inštitúciami sa realizuje s technickou podporou  Vidyo v CERN IT a Fermilab IT.

Bližšie informácie nájdete na stránke: http://www.physicsmasterclasses.org.

Registrácia na podujatie

Vzhľadom na protiepidemiologické opatrenia a obmedzený počet účastníkov, nie je možné prihlasovanie. Účastníci boli vybraní na základe predbežnej dohody.

Študenti musia byť z vyučovania ospravedlnení minimálne deň pred akciou. Potvrdenie o účasti a bližšie informácie zašleme učiteľom a študentom pred uskutočnením podujatia. Stravu a občerstvenie pre študentov zabezpečia organizátori.

Bližšie informácie na: adela.kravcakova@upjs.sk.

Odborný garant podujatia: doc. RNDr. J. Vrláková, PhD.

Tešíme sa na stretnutie so záujemcami o netradičné podujatie.

Projekt je financovaný s podporou grantovej agentúry KEGA, projekt č. 015UPJŠ-4/2021.

Starts
Ends